Dieta kopenhaska – jedna z niewielu diet, która pozwala szybko pozbyć się nadmiaru kilogramów. Jednak wymaga ona wielkich poświęceń i dyscypliny, ponieważ dzienne spożycie kalorii z pożywieniem wynosi zaledwie 500-800 kcal. Opinie na temat diety kopenhaskiej jasno świadczą o tym, że jest bardzo ograniczona i jednocześnie mało urozmaicona. Polega ona na trzykrotnym spożywaniu posiłków, czyli śniadania, obiadu i kolacji.
Czym jest dieta kopenhaska?
Dieta kopenhaska, znana również jako Królewski Szpital Duński, to 13-dniowy plan, który twierdzi, że pozwala schudnąć nawet do 22 funtów.

Jest to surowa, krótkoterminowa metoda utraty wagi, która polega na drastycznym ograniczeniu spożycia kalorii i składaniu posiłków z niskotłuszczowych i wysokobiałkowych produktów.
Nie uwzględniając wzrostu, wagi, wieku i stylu życia, przeciętny mężczyzna według NHS potrzebuje około 2500 kalorii dziennie, aby utrzymać wagę, podczas gdy dla kobiet ta liczba wynosi około 2000.
W celu uzupełnienia brakujących składników odżywczych zaleca się przyjmowanie suplementów witaminowych, a alkohol, smażenie na oleju oraz produkty niezgodne z listą diety kopenhaskiej są zabronione.
Osoby decydujące się na podjęcie tego wyzwania powinny również pić co najmniej dwa litry wody dziennie.
W przypadku wystąpienia niepokojących skutków ubocznych, takich jak skurcze mięśni, zawroty głowy i dezorientacja, należy skonsultować się z lekarzem.
Jeśli dieta kopenhaska zostanie pomyślnie zakończona, można ją powtórzyć po dwuletniej przerwie. Osobom, które zdecydują się zrezygnować, zaleca się nie podejmowanie próby ponownie przez okres sześciu miesięcy.
Jak działa dieta kopenhaska?
Podczas pomagania osobom, które stosują tę dietę, w zrzuceniu znacznej ilości wagi w ciągu niecałych dwóch tygodni, dieta kopenhaska twierdzi również, że przyspiesza metabolizm na dłuższą metę.

Choć istnieje kilka wariantów tego planu, oto przykład pierwszego dnia:
Śniadanie – kawa z jednym kostką cukru Obiad – 400g gotowanego szpinaku podanego z dwoma ugotowanymi na twardo jajkami i pomidorem Kolacja – 200g steka z zieloną sałatką, sokiem z cytryny i dressingiem z oliwy
Drugiego dnia dodaje się kromkę chleba tostowego, a obiad składa się z 250g szynki i jednej filiżanki jogurtu o niskiej zawartości tłuszczu. Kolacją jest 200g pieczonego rostbefu z tym samym dodatkiem co pierwszego dnia.
Plan kontynuuje się podobnie przez pozostałe 13 dni, chociaż posiłki nieco się różnią. Inna kolacja na przykład może składać się z 250g miski różnych sałatek z jednym ugotowanym jajkiem i startą marchewką.
Dieta kopenhaska – zasady
Jak już wspomniano wcześniej, dieta kopenhaska ma surowe zasady dotyczące każdego aspektu diety.
Niska kaloryczność – dieta opiera się na spożyciu od 600 do 800 kcal dziennie.
Długość stosowania – ten system jest stosowany przez 13 dni. W przypadku naruszenia zasad w trakcie przerw, należy przerwać dietę i rozpocząć ją ponownie po 3 miesiącach przerwy. W przypadku udanej diety można ją powtórzyć po około 2 latach, najlepiej po konsultacji z kompetentnym lekarzem i dietetykiem.
3 posiłki dziennie – dieta zakłada spożywanie śniadania między 8 a 9, obiadu między 12 a 14, a kolacji między 16 a 18.
Konkretne produkty żywnościowe – autorzy przedstawiają szczegółową listę produktów, które można spożywać i których nie wolno spożywać pod żadnym pozorem. Dieta opiera się na silnym ograniczeniu tłuszczów i węglowodanów, zapewniając jednocześnie określoną ilość białka. Ponadto, konkretnym posiłkom przypisane są określone produkty.
Dieta powinna opierać się na produktach takich jak mięso (wołowina, kurczak), twarożek, jajka, pojedyncze warzywa (szpinak, pomidor, sałata), jogurt.
Brak aktywności fizycznej – ze względu na bardzo niską kaloryczność diety, zaleca się zaprzestanie aktywności fizycznej na ten czas.
Zaleca się spożywanie dużej ilości wody i wspomaganie się kawą w celu utrzymania energii.
Dieta kopenhaska – efekty, zalety i wady.

Autorzy diety wskazują, że ich program dietetyczny pozwala na szybką utratę wagi. To właśnie jest główny efekt diety kopenhaskiej. Inną zaletą jest krótki okres trwania zasad dietetycznych – zaledwie 13 dni. Co konkretnie można osiągnąć? Rezultatem ma być utrata wagi od 7 do 20 kg. Brzmi to wszystko, ale mało prawdopodobnie.
Dieta kopenhaska nie jest wolna od wad, które znacząco przeważają nad jej efektami i zaletami.
- Jest bardzo restrykcyjna – może sprawiać problemy z jej utrzymaniem.
- Spadek energii z powodu bardzo niskokalorycznej diety.
- Zalecenie dotyczące braku aktywności fizycznej podczas trwania diety. To ma sens przy tak niskiej zawartości kalorii, jednak spożywanie tak małej ilości kalorii jest bardzo niebezpieczne dla zdrowia.
- Zawroty głowy, omdlenia, nudności.
- Wartość energetyczna poniżej tzw. BMR, czyli ilości kalorii, które organizm potrzebuje, aby umożliwić prawidłowe funkcjonowanie jego narządów wewnętrznych.
- Mała ilość produktów zbożowych – to przyczyni się do dostarczenia niewielkiej ilości węglowodanów złożonych i błonnika, których dostarczenie jest niezbędne dla zdrowia i kondycji.
- Ograniczona liczba produktów – w tym mała ilość owoców, co może prowadzić do niedoborów witamin i minerałów. Wszystko to nie jest korzystne dla zdrowia, kondycji i samopoczucia.
- Zalecenia dietetyczne wykluczają samodzielne łączenie diety z treningiem siłowym.
- Ponadto, tak mała ilość kalorii z pewnością spowoduje spadek energii, co utrudni lub uniemożliwi wykonywanie treningu siłowego.
- Możliwe omdlenia i zawroty głowy podczas diety kopenhaskiej to kolejny argument, który nie pozwala na łączenie treningu siłowego z tym systemem żywieniowym.
- Dodatkowo, przy tak niskiej liczbie kalorii niemożliwe jest zapewnienie odpowiedniej ilości białka, które jest niezbędne do regeneracji po treningu lub redukcji tkanki tłuszczowej.
Dieta kopenhaska – jadłospis, produkty dozwolone i niedozwolone
Dieta kopenhaska zakłada radykalne ograniczenie tłuszczów i węglowodanów. Lista zakazanych produktów jest tutaj niezwykle długa, a lista dozwolonych produktów jest bardzo krótka. Ponadto, dieta ta zakłada spożywanie tylko 3 bardzo skromnych posiłków dziennie, składających się na przykład z jajka ugotowanego na twardo i marchewki lub tylko ze steka wołowego. W niektóre dni menu jest jeszcze bardziej ograniczone – nie możemy niczego zjeść na kolację lub możemy zjeść tylko kawę z cukrem na śniadanie. Czy możliwe jest normalne funkcjonowanie na takiej diecie?
Produkty zabronione na diecie kopenhaskiej:
- chleb (z wyjątkiem jednej kromki, którą możemy zjeść w 3., 6., 10. i 13. dniu diety),
- słodycze, cukier,
- słone przekąski,
- gotowe posiłki,
- sosy, majonez,
- soki, napoje, alkohol,
- płatki śniadaniowe, otręby,
- kasze, ryż, makaron,
- ziemniaki,
- strączkowe,
- wszystkie sery oprócz naturalnego twarożku,
- jogurt owocowy, ser homogenizowany, desery mleczne,
- śmietana, mleko, masło,
- wszystkie mięsa oprócz chudej wołowiny i filetu z piersi kurczaka,
- większość wędlin (z wyjątkiem chudej szynki),
- gotowe mieszanki przypraw,
- sól,
- guma do żucia.
Produkty dozwolone na diecie kopenhaskiej:
- chuda wołowina i filet z piersi kurczaka,
- chude ryby (pstrąg, sola, dorsz),
- jajka ugotowane na twardo,
- niewielkie ilości owoców,
- warzywa (szpinak, brokuły, pomidory, marchewki, sałata),
- chuda szynka,
- naturalny jogurt,
- zioła,
- duże ilości wody mineralnej (co najmniej 2 l wody dziennie).
Nie tworzymy własnych kompozycji kulinarnej z dozwolonych produktów, ale spożywamy je zgodnie z wcześniej ustalonym menu, które znajdziesz poniżej.
Inna nazwa diety kopenhaskiej to „trzynastodniowa dieta”, ponieważ trwa dokładnie 13 dni. Dieta, chociaż trwa bardzo krótko, może skutkować utratą wagi od 5 do 20 kg, w zależności od początkowej wagi osoby. Jednak aby osiągnąć taki efekt, konieczne jest ściśle przestrzeganie ustalonego menu.

Niestety, dieta kopenhaska nie dopuszcza żadnych zamienników. Dozwolone jest jedynie zmienianie kolejności spożywanych posiłków, ale tylko w ciągu jednego dnia.
Dieta jest skonstruowana tak, że menu na kolejne dni wygląda identycznie zarówno w pierwszym, jak i drugim tygodniu. Menu prezentuje się następująco:
Dzień pierwszy – śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru, obiad: 2 ugotowane na twardo jajka, szklanka gotowanego szpinaku lub brokułów i pomidora, kolacja: stek z wołowiny (ok. 200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i soku z cytryny;
Dzień drugi – śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru, obiad: stek z wołowiny (ok. 200 g), 5 liści sałaty z łyżką oliwy z oliwek i soku z cytryny, jako dodatek grejpfrut, jabłko lub ananas, kolacja: kawałek chudej szynki (np. drobiowej) i 2/3 szklanki naturalnego jogurtu;
Trzeci dzień – śniadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru i tostem, obiad: szklanka gotowanego szpinaku, pomidorów i świeżych małych owoców, kolacja: 2 ugotowane na twardo jajka, plaster chudej szynki (ok. 100 g), 5 liści sałaty z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny;
Czwarty dzień – śniadanie: filiżanka kawy z cukrem, obiad: jajko ugotowane na twardo, starta marchewka i mały kawałek sera (ok. 100-150 g), kolacja: pół szklanki kompotu bez cukru (jeść z owocami) i 2/3 szklanki naturalnego jogurtu;
Dzień piąty – śniadanie: starta duża marchewka z sokiem z cytryny, obiad: chuda ryba gotowana na parze lub smażona bez tłuszczu (ok. 300 g, np. dorsz, sola), kolacja: stek z wołowiny (ok. 200 g) z sałatką z 5 liści sałaty i 8 różyczkami brokułów;
Szósty dzień – ś
niadanie: filiżanka czarnej kawy z kostką cukru i tost, obiad: duszona lub gotowana pierś z kurczaka bez skóry, plus pięć liści sałaty z oliwą z oliwek i sokiem z cytryny, kolacja: 2 ugotowane na twardo jajka i duża marchewka;
Dzień siódmy – śniadanie: herbata bez cukru, najlepiej zielona, obiad: kawałek chudego mięsa pieczonego na grillu lub w piekarniku (kurczak lub indyk) i owoce jako dodatek, kolacja: nic.
Kolejne dni diety (od 8 do 13) wyglądają identycznie i przestrzegają tego samego porządku.