Łatwo przyswajalna dieta – to dieta, która zapewnia organizmowi wszystkie niezbędne składniki odżywcze. Główną różnicą tego rodzaju żywienia jest dobór produktów, które nie obciążają układu trawiennego. Łatwo przyswajalna dieta zalecana jest przede wszystkim w przypadku niektórych schorzeń. Zaleca się ją również osobom w podeszłym wieku, przed badaniami lub w okresie okołooperacyjnym. Co warto wiedzieć o łatwo przyswajalnej diecie? Jak wygląda przykładowe menu?
Łatwo przyswajalna dieta – to dieta lecznicza, a nie dieta odchudzająca.
Zakłada się, że łatwo przyswajalna dieta jest odpowiednia w przypadku chorób oraz zalecana osobom w podeszłym wieku, pacjentom przed operacją, w okresie rekonwalescencji lub przed pewnymi badaniami. Choć istnieją pewne podstawowe zasady łatwo przyswajalnej diety, takie jak ograniczenie błonnika i regularne spożywanie posiłków, nie ma jednej spójnej listy produktów rekomendowanych lub przeciwwskazanych dla każdej osoby. Wiele zależy od zdiagnozowanej choroby i indywidualnych potrzeb osoby. Dlatego też przy spożywaniu łatwo przyswajalnych produktów warto skonsultować się z lekarzem lub dietetykiem, aby dobrać najlepsze dla naszego zdrowia menu.

Łatwo przyswajalna dieta – ogólne zasady
Kiedy otrzymujemy zalecenie stosowania łatwo przyswajalnej diety, na przykład przed badaniem, może to wydawać się niejasne. Czy powinniśmy jeść mniej? Od których produktów powinniśmy zrezygnować? W przypadku łatwo przyswajalnej diety nie należy odmawiać sobie jedzenia, ale warto wykluczyć pewne produkty i wybierać zdrowe formy obróbki żywności. Szczegółowe zalecenia dotyczące łatwo przyswajalnej diety mogą się różnić w zależności od przyczyny przejścia na taką dietę.
Podstawowe zalecenia dotyczące łatwo przyswajalnej diety obejmują zalecenia dotyczące planowania posiłków. Ważne jest regularne spożywanie posiłków 4-5 razy dziennie, porcje nie powinny być zbyt duże, a ostatni posiłek powinien być spożywany co najmniej dwie godziny przed snem. Nie należy jeść pośpiesznie, ważne jest dokładne przeżuwanie jedzenia, unikanie dużych kęsów i odpoczynek po posiłku.
Jeśli chodzi o zasady dotyczące tego, jakie produkty można bezpiecznie spożywać, a jakie nie, jednym z najważniejszych zagadnień jest ograniczenie błonnika pokarmowego w diecie. Najczęściej należy go całkowicie wyeliminować, a stopień ograniczenia jest kwestią czysto indywidualną. Należy również unikać produktów, które powodują wzdęcia, ostrych, tłustych lub ciężkostrawnych potraw dla żołądka.
Ważne
Aby zmniejszyć drażniące działanie błonnika na układ trawienny, warto unikać surowych warzyw i owoców, obierać je, stosować puree i soki, gotowane warzywa oraz produkty z przetworzonej mąki.
Innym ważnym zagadnieniem jest sposób przygotowywania posiłków. Nie warto smażyć ani piec jedzenia tradycyjnymi metodami. Lepiej wybrać pieczenie w folii, na ruszcie lub w naczyniu ceramicznym oraz smażenie bez tłuszczu. Zalecane metody obróbki żywności to gotowanie na parze i duszenie. Spożywanie potraw przygotowanych przy użyciu technik niezalecanych dla łatwo przyswajalnej diety negatywnie wpływa na układ trawienny.

Wskazania do stosowania łatwo przyswajalnej diety.
Jak wcześniej wspomniano, łatwo przyswajalna dieta jest zalecana przede wszystkim w przypadku chorób, osób starszych lub w przypadku niektórych rodzajów leczenia i krótkotrwałych testów. Należy jednak pamiętać, że w przypadku pewnych problemów ze zdrowiem mogą być wymagane zmiany w diecie i zalecenia dotyczące żywienia.
Łatwo można się domyślić, że choroby układu pokarmowego są częstym wskaźnikiem przejścia na łatwo przyswajalną dietę. W takich przypadkach zmiana diety ma pozytywny wpływ na samopoczucie i stan pacjenta. Choroby, przy których zalecana jest łatwo przyswajalna dieta, obejmują zapalenie błony śluzowej jelit i żołądka, zespół jelita drażliwego, katar jelitowy i nowotwory układu pokarmowego.
Co należy unikać na łatwo przyswajalnej diecie?
Dieta łatwo przyswajalna wymaga pewnych wyrzeczeń – musimy zrezygnować z niektórych produktów i starannie planować oraz przygotowywać posiłki. Wśród produktów niewskazanych na tej diecie są:
- tłuste mięso i ryby, w tym tłuste wędliny (kiełbasy, boczek lub wędliny), tłuste mięso (np. wieprzowina, baranina, kaczka, gęś), tłuste ryby (np. łosoś, śledź, halibut, węgorz, makrela), konserwy rybne lub mięsne;
- niektóre tłuszcze, takie jak smalec, twardy margaryna, masło, boczek i tłuszcz;
- produkty zbożowe, takie jak chleb z nieprzesiewanej mąki, świeży lub chrupiący chleb żytni, gęste makarony, kasza jęczmienna;
- niektóre warzywa, w tym cebula, czosnek, papryka, ogórki, rzodkiewki, brukiew, buraki i kiszone warzywa, takie jak kapusta pekińska, fasola (soja, soczewica, fasola, fasola, groch);
- niektóre owoce – gruszki, wiśnie, daktyle i marynowane owoce;
- żółte i topione sery, ser feta;
- ostre przyprawy, takie jak pieprz, chili, papryczka, curry, ocet, musztarda, liść laurowy, koper;
- tłuste zupy i sosy;
- tłuste desery, w tym ciastka, tłuste ciastka, halva, a także czekolada, batoniki, orzechy i produkty zawierające kakao;
- napoje alkoholowe, woda gazowana, słodkie napoje gazowane, mocna kawa lub herbata.
Co zatem jeść na łatwo przyswajalnej diecie?
Jeśli chodzi o produkty zalecane na diecie łatwo przyswajalnej, warto wybierać chude mięso (kurczak, indyk, chuda wołowina i cielęcina) oraz chude ryby (np. dorsz, flądra, sola, leszcz, pstrąg, sandacz). Zalecane tłuszcze obejmują śmietankowe masło, oliwę z oliwek, olej słonecznikowy i olej sojowy. Jeśli sięgamy po chleb, wybieramy lekki, może to być suchy chleb żytni lub pszeniczny, a w mniejszej ilości również grzanki. Jeśli chodzi o kasze, zalecam drobne kasze, takie jak kasza jęczmienna. Do produktów zbożowych należą również ryż, tapioka i mąka pszenna.
Weźmy dojrzałe owoce – jabłka, morele, cytrusy, banany, jagody lub dziką różę. Pamiętaj, że owoce zaleca się jeść pieczone, gotowane, obrane i w postaci puree. Z warzyw wybieraj buraki, marchew, dynię, pasternak, pomidory i seler. W umiarkowanych ilościach możemy również jeść brokuły, kalafior, sałatę, szpinak, zielony groszek i fasolkę szparagową. Dozwolone przyprawy to cukier, sól, majeranek, szczypiorek i pietruszka, sok z cytryny lub kwas cytrynowy.
Do zalecanych napojów należą soki warzywne i owocowe, woda niegazowana, niesłodzona herbata, herbaty ziołowe i owocowe, kawa zbożowa, a także mleko o zawartości tłuszczu nie przekraczającej 2%, maślanka, kefir i chudy jogurt. Kiedy mamy ochotę na coś słodkiego, dieta łatwo przyswajalna pozwala spożywać takie produkty jak pudding, galaretka, galaretka, suflet, beza i mus. Nie ma również przeciwwskazań do spożywania dżemu i miodu.

Łatwo przyswajalna dieta
Zalecenia dotyczące łatwo przyswajalnej diety mogą się różnić w zależności od stanu, z jakim się zmagasz. Niektóre zalecenia mogą działać lepiej niż inne dla różnych pacjentów. Dlatego indywidualne cechy organizmu i układu trawiennego mogą stanowić podstawę wprowadzenia pewnych korekt w menu.
Przykładem takiej modyfikacji jest dieta łatwo przyswajalna o obniżonej zawartości tłuszczu. Zalecana jest przy chorobach wątroby, problemach z drogami żółciowymi i pęcherzykiem żółciowym, a także przy wrzodowym zapaleniu jelita grubego lub przewlekłym zapaleniu trzustki. W tym wariantcie diety łatwo przyswajalnej, zalecana dzienna dawka tłuszczów wynosi 30-50 g. Są to tłuszcze pochodzenia zwierzęcego i roślinnego, dlatego menu staje się bardziej ograniczone. Przy takiej diecie pamiętaj, że:
mniejsza ilość tłuszczów w diecie wiąże się z ograniczeniem dostępu organizmu do witamin rozpuszczalnych w tłuszczach. Dlatego ważne jest spożywanie warzyw, które są źródłem beta-karotenu;
ograniczenie błonnika pokarmowego, jak wcześniej, pozostaje;
Białko dostarczane jest do organizmu zgodnie z zalecaną dzienną dawką, ale niektórym pacjentom może być potrzebne więcej.
W zależności od choroby, dieta łatwo przyswajalna o obniżonej zawartości tłuszczu może wyglądać różnie – lista produktów dozwolonych w menu lub wyłączonych z niego nie będzie identyczna przy chorobach trzustki lub problemach jelitowych.
Kolejną modyfikacją żywieniową mającą na celu ułatwienie pracy układu trawiennego jest dieta łatwo przyswajalna o zmniejszonej sekrecji soku żołądkowego. Ta wersja diety działa, między innymi, przy chorobie refluksowej przełyku, chorobie wrzodowej i dwunastnicy lub nadkwasowym zapaleniu żołądka. Kluczowe założenia, które powinno spełniać menu w tym przypadku, to:
ograniczenie czynników drażniących błonę śluzową żołądka (na przykład temperatura, drażniące substancje chemiczne i fizyczne) oraz wydzielanie kwasu solnego, ale także neutralizowanie soku żołądkowego;
niewielkie zwiększenie ilości białka w diecie;
W przypadku standardowej wersji łatwo przyswajalnej diety (bez dodatkowych zaleceń związanych z konkretną chorobą) menu może wyglądać następująco:
- śniadanie – chleb pszenny grubo mielony, masło śmietankowe, jajko na miękko, mleczna kaszka manna; dodatkowo herbata z mlekiem, kawa zbożowa lub sok owocowy;
- obiad – kefir lub jogurt, chleb, masło, owoce lub mus owocowy;
- kolacja – zupa warzywna (bulion nie powinien być tłusty), pieczona ryba w folii, gotowane ziemniaki, sałatka z zielonej sałaty i gotowanego selera, kompot z czarnych porzeczek;
- podwieczorek – mus jabłkowy;
- kolacja – omlet na parze, chleb, masło śmietankowe, mus marchwiowy, herbata.
- To tylko przykładowe menu dla łatwo przyswajalnej diety, pamiętaj o urozmaiceniu swojego jadłospisu i różnicowaniu posiłków codziennie zgodnie z indywidualnymi zaleceniami dietetycznymi.