Keto-dieta to zasada odżywiania, zgodnie z którą człowiek spożywa tylko produkty bez węglowodanów, a w metabolizm włączają się tłuszcze. Ważne jest, że dieta ta pojawiła się nie z inicjatywy dietetyków i korporacji, ale jako rezultat uporczywej pracy człowieka, który nie mógł po prostu patrzeć na cierpienia i ból ludzi i znosić ich rozpaczy.

Doktor Russel Mogle Wilder pracował w 1921 roku z dziećmi chorującymi na padaczkę. Po uzgodnieniu swojego planu z rozpaczliwymi rodzicami, po raz pierwszy spróbował użyć bogatej w tłuszcze diety jako rozwiązania problemu. W rezultacie zauważył znaczne zmniejszenie napadów u swoich małych pacjentów.

Warto zauważyć, że przez wiele lat idea doktora Wildera została zapomniana. Z napadami podczas padaczki walczyło się wyłącznie lekami. Oczywiście, wykazywały one wysoką skuteczność, ale niestety nie stuprocentową.

U niektórych pacjentów obserwowano niewrażliwość na leki. Wtedy naukowcy wrócili do analizy diety w celu zapobiegania napadom padaczkowym i rozwoju innych chorób przewlekłych. Jednak poszli inną drogą i badali wpływ skomplikowanych węglowodanów, liczenia kalorii, ilości aktywności fizycznej i innych zmiennych na napady.

przepisy na dietę ketonową

O tłuszczach w latach 70. XX wieku przypomniał sobie sławny dziś doktor Atkins, który opracował dietę niskowęglowodanową, zawierającą dużą ilość produktów wysokobiałkowych i tłuszczowych. Ta dieta dla utraty wagi jest znana pod nazwiskiem jej twórcy i cieszy się popularnością na całym świecie.

Od 1995 roku działa Fundacja na rzecz zainteresowania naukowego dietą ketogeniczną, którą stworzył James Abrahamian, producent z USA, ojciec chłopca, który nie reaguje na przeciwpadaczkowe leki. To właśnie keto-dieta pomogła dziecku poradzić sobie z napadami.

Ketoza i jej objawy

Ketony to:

➦ kwas β-hydroksymasłowy (β-hydroksybutonian) HC-CHOH-CH-COOH,

➦ kwas acetooctowy (acetoacetylan) HC-CO-CH-COOH

➦ aceton (propanon) HC-CO-CH

Jak się okazało, ketony są o wiele czystsze i bardziej ekonomiczne dla całego świata zwierząt. Człowiek używa glukozy jako głównego źródła energii dopiero od 2000 lat w związku z rozwojem rolnictwa, a jak wiadomo, w ciągu ostatnich 50 lat oporność na insulinę i ukryta cukrzyca dotknęły ponad 2/3 populacji rozwiniętych krajów. Zwierzęta domowe i dzikie w zoo często cierpią na cukrzycę, otyłość i bezpłodność.

historia diety ketonowej

Ciała ketonowe dają więcej ciepła i mniej odpadów niż przetwarzanie glukozy. Mogą być otrzymywane z zapasów tłuszczu i tłuszczu trzewnego, ale ciało musi wejść w stan ketozy. Ketonizm można zmierzyć za pomocą specjalnych testów krwi i moczu (zaczynając od 0,5 mmol / l β-hydroksymaślanu (BHB) we krwi). Jednak zwolennicy diety ketonowej łatwo odczuwają jej wpływ na samopoczucie. Zewnętrzne objawy ketonizmu:

Pojawienie się dużej ilości energii. Na początku może pojawić się „grypa keto” i osłabienie, ale potem następuje gwałtowny wzrost sił i wielokrotna wydajność. Zmniejszenie apetytu. Ciała ketonowe, w tym β-hydroksymaślan, zmniejszają produkcję greliny – hormonu głodu i wpływają na cholecystokinę – neuroprzekaźnik odpowiedzialny za uczucie sytości. Pragnienie. Chce się pić więcej niż zwykle z powodu zmniejszonej produkcji insuliny. Ten hormon ma zdolność zatrzymywania wody, która szybko opuszcza organizm podczas ketonizmu. Należy stale ją uzupełniać. Z drugiej strony częstym skutkiem ubocznym jest częste oddawanie moczu. Jasne myślenie. Prawie wszyscy, którzy przeszli na dietę ketonową, z czasem zgłaszają znaczną poprawę funkcji poznawczych.

➤ Głodówkowy ból głowy, senność, zmniejszona wydajność i koncentracja – pojawiają się około trzeciego dnia po rozpoczęciu diety ketogenicznej.

➤ Oddech ketonowy – niektóre ciała ketonowe wytwarzają zapach acetonu, co nadaje oddechowi charakterystyczny aromat.

➤ Przestawienie trawienia – zaparcia, biegunki i inne zaburzenia trawienne pojawiają się tymczasowo na tle zmian w mikroflorze jelitowej.

➤ Zmniejszona wydajność – osoby aktywne fizycznie mogą zauważyć, że ich siła i wytrzymałość trochę spadły. Dzieje się tak dlatego, że zastępują one zwykłe źródło węglowodanów alternatywnym źródłem energii – ketonami. Mięśnie brakuje glikogenu do szybkiego uwalniania energii, organizm nie nadąża spalać tłuszczu i wytwarzać ketonów.

➤ Bezsenność – zaburzenia snu obserwuje się na początkowym etapie i związane są z naturalnym brakiem potrzebnej ilości glukozy do odżywiania mózgu. Później ketony pokrywają niedobór energii i sen normalizuje się.

Produkty zalecane na diecie ketogenicznej

 • jajka;
 • mięso drobiowe (kurczak, indyk);
 • tłusta ryba (śledź, łosoś, makrela);
 • mięso (wołowina, wieprzowina itp.);
 • tłuste produkty mleczne (jogurt, śmietana, ser, masło śmietankowe, śmietana);
 • orzechy i nasiona (makadamia, migdały, orzechy włoskie, orzeszki ziemne, pestki dyni itp.);
 • awokado;
 • nie skrobiowe warzywa (zielenina, brokuły, pomidory, grzyby);
 • tłuszcze (oliwa z oliwek, olej z awokado, olej kokosowy itp.).
Produkty zalecane na diecie ketogenicznej

Produkty, których należy unikać:

 • chleb i pieczywo;
 • słodkie napoje i cukier;
 • makarony;
 • kasze (ryż, owsianka, pszenica itp.);
 • skrobiowe warzywa (ziemniaki, dynia, kukurydza, groszek);
 • strączkowe (fasola, ciecierzyca, soczewica itp.);
 • owoce (cytrusy, banany, winogrona, ananasy itp.);
 • niektóre napoje alkoholowe (piwo i napoje alkoholowe z zawartością cukru).
 • Chociaż wiele owoców jest zabronionych, możesz sobie pozwolić na niewielką ilość jagód.

Jakie są rodzaje diet ketogenicznych

Standardowa dieta ketogeniczna – charakteryzuje się bardzo niską zawartością węglowodanów, umiarkowaną zawartością białka i wysoką zawartością tłuszczu. Zwykle składa się z 70% tłuszczu, 20% białka i zaledwie 10% węglowodanów. Dieta niskowęglowodanowa przypomina nieco dietę ketogeniczną.

Standardowa dieta ketogeniczna

Cykliczna dieta ketogeniczna – obejmuje okresy odżywiania o wysokiej zawartości węglowodanów, na przykład 5 dni ketogenicznych, po których następują 2 dni „węglowodanowe”.

Celowa dieta ketogeniczna – pozwala na dodawanie węglowodanów podczas treningów.

Dieta ketogeniczna z wysoką zawartością białka – podobna do standardowej diety ketogenicznej, ale pozwala na dodanie do diety więcej białka. Stosunek wynosi 60% tłuszczu, 35% białka i 5% węglowodanów.

Jakie są zalety diety ketonowej dla utraty wagi i zdrowia

Dieta ketogeniczna początkowo była stosowana jako narzędzie w leczeniu chorób neurologicznych, takich jak padaczka. Jednak badania wykazały, że może ona być korzystna dla różnych stanów zdrowia:

zalety diety ketonowej
 • Nadwaga. Dieta ketogeniczna może pomóc w utracie wagi bez liczenia kalorii i ograniczeń ilości spożywanego jedzenia.
 • Cukrzyca. Dieta ketogeniczna może zwiększyć wrażliwość na insulinę i spowodować utratę tkanki tłuszczowej, co prowadzi do poprawy stanu osób z cukrzycą typu 2 lub przedcukrzycem.
 • Choroby serca. Dieta może wpłynąć na ilość osadzania tłuszczów, poziom cholesterolu, ciśnienie krwi i poziom cukru we krwi.
 • Rak. Prowadzone są badania, które badają związek diety ketogenicznej ze zwalnianiem tempa wzrostu guzów.
 • Choroba Alzheimera. Dieta ketogeniczna może pomóc złagodzić objawy tej choroby i spowolnić jej postęp.
 • Padaczka. Badania wykazały, że dieta ketogeniczna może znacznie zmniejszyć częstość napadów u dzieci z padaczką.
 • Zespół policystycznych jajników. Dieta ketogeniczna może pomóc w obniżeniu poziomu insuliny, która odgrywa kluczową rolę w zespole policystycznych jajników.

Możliwe szkody wynikające z diety ketogenicznej

Jednakże należy pamiętać, że badania w wielu z tych obszarów są dalekie od ostatecznych.

 • Możliwe szkody związane z dietą ketogeniczną
 • Najczęstszymi skutkami ubocznymi są: możliwość zaparcia, umiarkowanie niski poziom cukru we krwi lub zaburzenia żołądkowo-jelitowe.
 • Rzadziej diety niskowęglowodanowe mogą prowadzić do tworzenia się kamieni w nerkach lub podwyższonego poziomu kwasu we krwi (kwasicy).
 • Inne skutki uboczne mogą obejmować „grypę ketonową”, która objawia się bólem głowy, dreszczami, czasem podwyższoną temperaturą, osłabieniem, drażliwością i nieprzyjemnym zapachem z ust.
 • Kiedy organizm spala zapasy tłuszczu, jest to obciążeniem dla nerek oraz zwiększa poziom amoniaku we krwi.
 • Ubóstwo diety i brak równowagi. Ponieważ spożycie węglowodanów jest minimalne, pojawiają się znaczące ograniczenia w diecie.
 • Wielu ludzi doświadcza ogólnego osłabienia organizmu, letargu i senności na początku diety.
 • Ciała ketonowe są wystarczająco toksyczne dla organizmu, dlatego ważne jest, aby nie eksperymentować samodzielnie i skonsultować się z dietetykiem lub lekarzem, który będzie monitorował proces odchudzania.
 • Wskazania i przeciwwskazania

Kto powinien powstrzymać się od diety ketogenicznej?

 • Osoby z chorobą wątroby i nerek, podwyższonym poziomem cholesterolu oraz zaburzeniami metabolizmu.
 • Diabetykom zaleca się eksperymentowanie z dietą wyłącznie pod nadzorem lekarza.
 • Kobietom w ciąży i karmiącym piersią.
 • Dla kobiet w ciąży został poświęcony osobny artykuł, w którym szczegółowo wyjaśniono, jakie metody żywieniowe są niezbędne, aby nie zaszkodzić sobie i dziecku.

Wnioski

Ilu ludzi, tyle metod odchudzania. Dieta ketogeniczna to krótkotrwała dieta, skierowana na redukcję masy ciała, a nie na zdrowotne korzyści. Wyniki badań klinicznych dotyczących wpływu diety ketogenicznej są sprzeczne, dlatego należy stosować ją nie dłużej niż kilka miesięcy i pod kontrolą lekarza.

Previous articleNowy spray Trichomist Forte – rewolucyjne rozwiązanie w walce z wypadaniem włosów!
Next articlePaleo diety – czyli powrót do korzeni żywieniowych
Sarah Johnson jest ekspertem w branży dodatków do zarządzania wagą. Urodziła się i wychowała w Stanach Zjednoczonych, ukończyła Uniwersytet Kalifornijski na wydziale Żywienia i Dietetyki. Sarah rozpoczęła swoją karierę jako dietetyk dla różnych firm zajmujących się zdrowiem i fitnessem w Kalifornii, zdając sobie sprawę, że wiele osób ma problemy z kontrolowaniem swojej wagi i prowadzeniem zdrowego stylu życia. To skłoniło ją do skoncentrowania swojej kariery na opracowywaniu dodatków do kontroli wagi. Dzięki ciągłym badaniom i rozwojowi Sarah była w stanie stworzyć bezpieczne i skuteczne dodatki do kontroli wagi, które stały się popularne na całym świecie. Jest uznanym ekspertem w branży dodatków, swoim doświadczeniem dzieliła się na konferencjach oraz w mediach. Ponadto Sarah zachęca do zdrowego stylu życia poprzez regularne ćwiczenia i zbilansowaną dietę. Jest źródłem inspiracji dla wielu osób pragnących poprawić swoje zdrowie i samopoczucie.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here